Систем за подршку одлучивању заснован на вештачкој интелигенцији за рану и тачну дијагнозу срчане инсуфицијенције

Акроним: INTELHEART
Руководилац пројекта: Смиљана Томашевић

Почетак пројекта: 3. јануар 2024.

Трајање пројекта: 3 године

Упркос значајном напретку у лечењу срчане инсуфицијенције, у завршној фази лечења пацијената остаје трансплантација срца. Међутим постоји само мали проценат пацијената који би могли имати користи од новог срца због ограничене доступности органа донора. Неопходно је подизање свести о завршним стадијумима поменуте срчане слабости.

Циљ INTELHEART је да комбинује стручност из клиничке праксе са изврсношћу у области рачунарства, биомедицинског инжењерства, процене здравствене технологије и науке о имплементацији, са тежњом да се развије и имплементира дигитална платформа за рану и тачну дијагнозу срчане инсуфицијенције, заснована на коначним елементима и на вештачкој интелигенцији, ради примарне и клиничке потребе секундарне неге (тј. амбулантна, болничка и хитна одељења).

За предвиђање понашања срца пацијената, пружање довољних информација лекарима о ефикасности примењене терапије и за процену напретка болести биће коришћен специфичан модел коначних елемената целог срца са интеракцијом течност-структура и PV дијаграмом са индексима рада. Коначни елементи и технологија вођена вештачком интелигенцијом биће изграђени на платформи заснованој на облаку.

Постојећа истраживања о перспективи пацијената су сиромашна и направљене су многе непроверене претпоставке о томе шта је можда најбоље за пацијента и шта им је најважније. Побољшање квалитета и продужење животног века пацијената је наш основни циљ, уз тежњу да смањимо економско оптерећење срчане исуфицијенције на здравствене системе широм света. Стратегија за остваривање циља је понудити примарну и секундарну негу са новим компјутерским алатима који су засновани на технологији коначних елемената и на вештачкој интелигенцији која би требало да омогућити рану и тачну дијагнозу ове срчане слабости.